حل مشکل ارتباط با پایگاه داده در وردپرس

حل مشکل error establishing a database connection وردپرسارور ارتباط با پایگاه داده ودرپرس

اکثر افرادی که با سیستم مدیریت محتوای وردپرس کار کرده اند و سایت هایی را با این سیستم مدیریت محتوا راه اندازی کرده اند با عبارت خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده و یا error establishing a database connection روبرو شده اند . 

این خطا بیشتر در مواقع نصب وردپرس و یا نصب قالب و افزونه های ودرپرس و … رخ دهد و در این صورت اختلال هایی در روند کاری سایت و یا هم چهره ای نا مناسب برروی سایت ایجاد می شود و حتی در صورت مراجعه کاربران برخی از آن ها فکر خواهند که این سایت برای همیشه بسته شده است.

برای وب سایت هایی که از هاست های رایگان و یا بی کیفیت استفاده میکنند مشاهده این خطا امری طبیعی برای آنها می باشد.

چرا با خطای پایگاه داده مواجه می شویم ؟

در جوابی کوتاه و ساده می توانم این گونه بیان کنم که این خطا زمانی در وردپرس رخ می دهد که وردپرس توان برقرار کردن ارتباط با پایگاه داده را ندارد. این خطا ممکن است ناشی از اشتباه بودن اطلاعات پایگاه داده شامل یوزرنیم، پسورد و نام دیتابس در فایل wp-config.php باشد. همچنین خرابی دیتابیس و از دست رفتن بخشی از اطلاعات میتواند کاربران را با این خطا روبه رو کند .

 

مواردی که برای حل این مشکل می توانیم برسی نماییم را در زیر برای شما بیان میکنیم:

بررسی عملکرد wp-admin

برای رفع این مشکل فایل wp-config.php را در ویرایشگر باز کرده و قطعه کد زیر را در آن وارد کنید:

[php]

<code class="plain">define(</code><code class="string">’WP_ALLOW_REPAIR’</code><code class="plain">, true);</code>

[/php]

سپس تغییرا را ذخیره نمایید و به صفحه وب سایت خود مراجعه کنید. با صفحه ای مشابه تصویر زیر روبرو خواهید شد برروی گزینه تعمیر پایگاه داده کلیک کنید.

تعمیر پایگاه داده وردپرس

 

بعد از کلیک برروی این گزینه منتظر باشید تا عملیات به اتمام برسد.

حال اگر با این عمل مشکل شما حل نشد به سراغ گزینه های دیگر برای حل یامشکل میرویم.

می توان گفت که فایل wp-config.php مهم ترین فایل در وردپرس و نصب آن به حساب می آید و می تواند وبسایت وردپرسی را به پایگاه داده متصل کند.

حال شما باید این فایل را باز کرده و آن را بررسی کنید :

[php]
&lt;pre&gt;define(‘DB_NAME’, ‘database-name’); define(‘DB_USER’, ‘database-username’); define(‘DB_PASSWORD’, ‘database-password’); define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);&lt;/pre&gt;</pre>
<pre>[/php]

گزینه ی مربوط به DB_Host را به صورت پیش فرض یعنی همان localhost قرار می دهیم. اما ممکن است برخی از هاستینگ ها نامی دیگر تعریف کرده باشند که می توانید از آنها بپرسید.

گاهی اوقات بازدید سایت شما به قدری بالا است که هاست و یا سرور جواب گوی آن نیس و در نتیجه شما با این خطا مواجه خواهید شد که در این صورت مشکل را باید با هاستینگ خود در میان بگذارید.

 

 

در هر زمانی ممکن است که شما با این خطا مواجه گردید و رفع این خطا زمان زیادی را از شما بخواهد و شما چندین ساعت را باید برای رفع آن بگذارید . حال اگر در این زمان کاربر به سایت شما مراجه کند  با چهره ای نامناسب از سایتتون به همراه خطای عدم برقراری ارتباط با پایگاه داده مواجه خواهد شد و این زیاد برای کاربر خوش آیند نخواد بود .

در این زمان شما میتوانید که یک فایلی را ایجاد کنید که به صورت اتوماتیک سایت شما بجای نمایش خطابه کاربر یک صفحه دیگری را برای کاربر نمایش دهد.

برای ساخت این صفحه بر روی سرور یا هاست خود و در درون فولدر wp-content فایل جدیدی به نام db-error.php بسازید و سپس کد html از پیش ساخته شده را درون این فایل قرار دهید و آن را ذخیره کنید .

 

موفق باشید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعیه مهم در رابطه با انتقال وب سایت و تغییر شرایط بروزرسانی محصولات و پشتیبانی رد کردن