تاثیر افزونه ها در سرعت سایت

رابطه ای میان تعداد افزونه های سایت با سرعت سایت

وردپرس یکی از سیستم های مدیریت محتوای قوی و همچنین پرطرف دارد می باشد که با استفاده از افزونه ها می توان بسیاری از امکانات را بدون حتی یک خط کد نویسی به آن اضافه کرد.

گاهی اوقات شاهده مدیران سایت هایی هستیم که در سایت های خود بیش از 20 افزونه را نصب کرده اند و همچنان نیز از وردپرس به خاطر سرعت لود کم آن ناراحت هستند.

ارتباط افزونه ها با سرعت سایت

استفاده از افزونه ها برای مدیران سایت ها بسیار مناسب است ، آنهم به دلیل اینکه بدون داشتن هیچ گونه دانش برنامه نویسی و بدونه صرف هزینه های بالا به آنها امکان اضافه کردن امکانات بسیار زیاد را به سایت هایشان می دهد . اما این افزونه با توجه به اینکه برای کارکرد مناسب علاوه بر نیاز به برقراری ارتباط با پایگاه داده و افزایش تعداد درخواست های http نیازمند یک سری فایل های جاوا اسکریپت ، Css و غیره هستند که همه این ها موجب افزایش حجم سایت و کندی عملکرد سایت می شود.

به هر حال اگر از افزونه های زیادی برای سایت خود استفاده می کنید و در خواست های http زیادی را به سمت سرور ارسال می کنید باید به فکر کاهش تاثیر افزونه ها بر سرعت سایت باشید.

تاثیر تعداد افزونه ها در سرعت سایت

برای اطلاع یافتن از مقدار تاثیر هر افزونه برروی سرعت بارگذاری سایت نیاز مند بررسی زمان بارگذاری فایل های هر افزونه در سایت خود هستید که برای آن دو راه حل در پیشرو خواهیم داشت .

1- استفاده از سایت GTmtrix

شما با استفاده از این سایت تحلیل بسیار دقیقی را می توانید نسبت به سرعت سایت خود بدست بیاورید و از طریق نتایجی که در اختیار شما قرار می دهد می توانید بررسی بسیار دقیقی را برروی سرعت سایت خود داشته باشید.

با مشاهده سرعت بارگذاری فایل های هر بخش از سایت خود در وب سایت GTmtrix متوجه خواهید شد که افزونه های وردپرس به چه شکلی برروی سرعت سایت تاثیر می گذارند.

2- استفاده از ابزار های مرورگر

در مرور گر روی صفحه ای که سایت شما قرا دارد راست کلیک کنید و روی گزینهInspect  کلیک کنید و سپس از طیق گزینه Network  میتوانید زمان بارگذاری هر فایل وعکس را مشاهده کنید

افزونه های استاندارد تعداد بسیار کمی در سایت بارگذاری میکنند در حالی که افزونه های مخرب می توانند دارای ۱۲ فایل بارگذاری باشند .

تاثیر افزونه ها در سرعت سایت

شما باید برای افزایش سرعت سایت خود تعداد فایل های هر افزونه را که بارگذاری می شوند را کاهش دهید . در بسیاری از افزونه ها حتی ممکن است که فایل های اضافی باشند که اصلا لود ها در سایت شما نیاز نمی باشد.

غیرفعال کردن کدهای CSS یک افزونه

کد های css یک افزونه را غیر فعال کنید چراکه  این کدها برای ظاهر افزونه است و هیچگونه نقشی در کارایی آن ندارد .
برای این کار باید کدهای css را دربین کدهای سایت بیابید .
بعد از پیدا کردن نام دسته css   افزونه ی مورد نظر خود باید کدهای زیر را در فایل function.php  اضافه کنید وسپس نام دسته css مورد نظر خود در ساختار  این کدها جایگزین کنید.

شما می توانید نام دسته Css افزونه موردنظر خود را به جای gdwpm_styles-css در ساختار کدهای زیر جایگزین کنید:

add_action( ‘wp_print_styles’, ‘my_deregister_styles’, 100 ); function my_deregister_styles() { wp_deregister_style( ‘gdwpm_styles-css’ ); }

 

همچنین در صورتی که بخواهید چند دسته از کدهای css مربوط به چند افزونه مورد نظر خود را غیرفعال کنید می توانید ساختار ی مشابه کدهای زیر را در فایل function.php قالب خود کپی کنید:

add_action( ‘wp_print_styles’, ‘my_deregister_styles’, 100 ); function my_deregister_styles() { wp_deregister_style( ‘gdwpm_styles-css’ ); wp_deregister_style( ‘bfa-font-awesome-css’ ); wp_deregister_style( ‘some-other-stylesheet-handle’ ); }

غیرفعال کردن کدهای java script یک افزونه

همانطور که میدانید جاوا اسکریپت از زبان های سمت کاربر است وبرای رویداد ها در صفحه بکار میروند وهیچگونه تاثیری بر عملکرد افزونه ندارد پس در صورت نیاز آنها را غیر فعال  کنید.

برای غیرفعال کردن کدهای جاوا اسکریپت هر افزونه نیاز دارید که نام دسته کدهای جاوا اسکریپت افزونه موردنظر را بیابید.
برای اینکه نام دسته کدهای جاوا اسکریپت افزونه های موجود در وردپرس خود را بیابید باید کدهای زیر در فایل function.php قالب خود کپی کنید:

<pre>function wpb_display_pluginhandles() { $wp_scripts = wp_scripts(); $handlename .= "<ul>"; foreach( $wp_scripts->queue as $handle ) : $handlename .= ‘<li>’ . $handle .’</li>’; endforeach; $handlename .= "</ul>"; return $handlename; } add_shortcode( ‘pluginhandles’, ‘wpb_display_pluginhandles’);</pre>

در صورتی که بخواهید کدهای جاوا اسکریپت مربوط به یک افزونه تنها در یک صفحه خاص در سایت غیرفعال شود می توانید از ساختار کدهای زیر در فایل function.php استفاده کنید.

add_action( ‘wp_print_scripts’, ‘my_deregister_javascript’, 100 ); function my_deregister_javascript() { if ( !is_page(‘Contact’) ) { wp_deregister_script( ‘contact-form-7’ ); } }

توجه کنید درصورتی که هیچ گونه آشنایی با چنین کار هایی ندارید شخصا دست به تغییرات در کد ها نزده و این موارد را به یک برنامه نویس واگذار کنید .

همچنین در سایت وردپرسی خود قبلا از انجام هر کاری ابتدا یک بکاپ کلی از هاست خود تهیه کنید.

 

منبع : آموزشگاه ایرانی تم ارائه دهنده : قالب وردپرسافزونه وردپرسافزونه جوملاآموزش وردپرس

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعیه مهم در رابطه با انتقال وب سایت و تغییر شرایط بروزرسانی محصولات و پشتیبانی رد کردن