افزایش امنیت جوملا

تاکنون تعداد زیادی سیستم مدیریت محتوا برای راه اندازی انواع وب سایت ها تولید شده اند که در میان همه آنها سیستم مدیریت محتوای وردپرس و جوملا دوتا از پرترفدارترین این سیستم ها به حساب می آیند. پرترفدار بودن این دو سیستم مدیریت محتوا موجب شده است که تعداد افرادی که میخواهند و یا میتوانند از کوچک ترین مشکلات امنیتی موجود در این سیستم ها سوء استفاده کنند نیز بیشتر باشد. متاسفانه چیزی که بیشتر با آن رو برو میشویم وب سایت های جوملایی است که به خاطر رها شدن به حال خود و عدم استفاده از روش های امنیتی ، آلوده شده و مورد سوء استفاده افراد سود جو قرار میگیرد. این مورد را نیز باید ذکر کنیم که وب سایت های وردپرسی نیز از این امر به دور نیستند و همیشه در خطر هستند اما امروز هدف ما وب سایت های جوملایی و معرفی ۷ راه ساده برای امن کردن جوملا است . 

۷ راه برای افزایش امنیت جوملا

توجه کنید که یکی از بهترین موارد برای حفظ امنیت سیستم های مدیریت محتوا بروزنگهداشتن آنها و بروزرسانی مداوم آن ها به نسخه های آخر می باشد و ما نیز فرض را بر این قرار میدهیم که شما وب سایت جوملایی خود را به آخرین نسخه جوملا بروز کرده اید .

 

۱-استفاده از رمز عبور های بسیار قوی برای حساب کاربری مدیر وب سایت

متاسفانده در این باره هرچقدر هم بگیم باز هم کم گفته شده و با این همه هشداری که روزانه با آنها برای استفاده از رمز عبور های قوی مواجه میشویم بازهم افرای پیدا می شوند که از رمز های ساده و نا امن برای حساب های کاربری خود استفاده میکنند. استفاده از مواردی مانند: شماره تلفن ، تاریخ تولد ، کلمه admin و ۱۲۳ و …. که بسیار ساده هستند و به آسانی میتوان حدس زده شوند رمز های ناامن محسوب می شوند. رمز عبور شما بخصوص رمز عبور ورود به مدیریت سیستم مدیریت محتوای شما علاوه بر این که باید بیشتر از ۸ کلمه باشد ، باید ترکیبی از اعداد و حروف اینگلیسی و همچنین ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ باشد تا به آسانی قابل حدس نباشد.

۲-حذف اکستنشن های قدیمی و بی کاربرد

extension هایی که برروی سایت جوملایی خود نصب نموده اید را باز بینی کنید . اگر در میان آنها افزونه ای را پیدا کردید که بسیار قدیمی است و مدت زمان زیادی است که بروز رسانی نشده است را یا به هرچه سریع تر آن را به نسخه های جدید ارتقا دهید و یا یک افزونه جایگزین برای آن پیدا کنید و وب سایت خود را از این افزونه قدیمی راحت کنید.

هرموقع در وب سایت جوملایی خود افزونه ای را پیدا کردید که دیگر کاربردی ندارد و مدتی است که از آن استفاده نکرده اید آن را حذف کنید.

حذف افزونه های قدیمی و افزونه های بدون کاربر علاوه بر تاثیر گذاری برروی سرعت سایت و افزایش سرعت بارگزاری سایت برروی امنیت سایت شما نیز تاثیر خواهد گذاشت و سطح امنیتی سایت شما افزایش خواهد یافت.

۳- بروزرسانی به موقع پلاگین ها

یکی از راه های نفوذ هکر ها به انواع سایت ها مواری همچون پلاگین های قدیمی و بروز نشده است که شرایط آلوده شدن سایت ها را فراهم میکنند. نسخه های قدیمی افزونه ها و کامپوننت هایی که برروی سیستم های مدیریت محتوا نصب هستند ممکن است دارای حفره های امنیتی بسیاری باشند که موجب نفوذ هکر ها از این حفره های امنیتی به سایت شما شود. زمانی که یک پلاگین بروز میشود حفره های امنیتی که در نسخه قبلی وجود داشته است برطرف می شود و موجب افزایش امنیت سایت خواهد شد.

۴- بکاپ گیری های منظم از وب سایت

شما هرچقدر هم که دقیق و حرفه ای باشید و همه جوانب احتمالی را در نظر بگیرید باز هم از حادثه ای که در پیش هست بی خبر هستید (حادثه خبر نمی کند). به همین دلیل باید در هر زمانی خود را برای روبرو شدن با هر مواردی آماده کنید.شما میتوانید با تهیه و نگهداری منظم بک آپ ها از سایت خود ، خود را برای هر شرایطی آماده نگهدارید و در صورت برروز هر حادثه ناگهانی با استفاده از بک آپ هایی که از قبل تهیه کرده اید سایت خود را بزرگردانی کنید. برای تهیه بک آپ از سایت جوملایی خود می توانید به دو روش عمل کنید :

۱- به صورت مستقیم میتوایند با استفاده از کنترل پنل هاست خود یک فول بک آپ از کل هاست خود تهیه و دانلود کنید.

۲- میتوانید با استفاده از افزونه هایی که برای تهیه بک آپ از سایت های جوملایی طراحی شده اند از سایت خود بک آپ تهیه کنید.

نکته : درصورت خرید از هاست از شرکت ایرانی طرح ، به صورت منظم و هفتگی از هاست شما فول بک آپ تهیه شده و در سرور های جداگانه در دیتاسنتر های جداگانه ذخیره می شود که در صورت بروز هر اتفاقی میتوانید از بک آپ هایی که توسط شرکت ایرانی طرح به صورت اتوماتیک تهیه شده اند استفاده کنید.

خرید هاست سی پنل حرفه ای

۵-حفاظت از صفحه ورود به ناحیه مدیریت جوملا

شما علاوه بر این که باید از رمز عبور قوی برای حساب مدیریت خود استفاده کنید میتوانید یک لایه امنیتی مناسب نیز برای بخش ورود به مدیریت جوملا اضافه کنید. در این باره افزونه های بسیاری برای این امر وجود دارند که هر یک قادر به انجام یک کار خاصی هستند را پیدا کنید . مثلا شما میتوانید برای افزایش امنیت بخش مدیریت میتوانید لینک صفحه ورود به مدیریت خود را تغییر دهید و یا روی آن یک لایه رمز جداگانه نیز قرار دهید تا با وارد کردن آن رمز به بخش مدیریتی جوملا وارد شوید.

۶- استفاده از لاگین دو مرحله ای 

لاگین دو مرحله ای به این شکل است که شما در هر زمانی که بخواهید وارد اکانت مدیریتی خود شوید ، ابتدا جوملا یک رمز عبور یک بار مصرف برای شما اس ام اس خواهد کرد (با استفاده از Google Authenticator) . در این صورت علاوه بر رمز عبورثابت خود شما باید یک رمز عبور یک بار مصرف را نیز وارد کنید تا بتوانید وارد حساب کاربری خود شوید در غیر این صورت ورود ناموفق خواهد بود .

۷-فایروال ها افزونه های امنیتی برای جوملا

چک کردن سلامت فایل ها، اطمینان از وجود سطح دسترسی های صحیح، قرار دادن رمز روی پوشه ی مدیریت، جلوگیری از دسترسی آی پی های مختلف، پیدا کردن بد افزار های احتمالی و … از کار هایی هستند که انجام آنها با دست خالی بسیار دشوار و زمانبر خواهد بود. اما افزونه های بسیار زیادی مانند RSFirewall میتوانند به شما کمک کنند که تک تک این موارد را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت سایت خود اطمینان حاصل کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعیه مهم در رابطه با انتقال وب سایت و تغییر شرایط بروزرسانی محصولات و پشتیبانی رد کردن