بهینه سازی حجم دیتابیس در وردپرس

آموزش بهینه سازی و کاهش حجم دیتابیس در وردپرس

در سایت وردپرسی خود ممکن است که تا به امروز با بالارفتن بی رویه و غیر قابل کنترل حجم دیتابیس مواجه شده باشید. دلیل رخ دادن این اتفاق و افزایش بی رویه میزان حجم دیتابیس اصلا پیچیده و ترسناک نیست و شما میتوانید با یک مدیریت آسان به سادگی از رخ دادن این مورد جلوگیری کنید.

کاهش حجم دیتابیس وردپرس

مواردی که میتوانندحجم دیتابیس سایت شما را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش دهند عبارتند از : رونوشت ها ، محتوای نگهداری شده در زباله دان وردپرس ، دیدگاه های اسپم ، دسته بندی های خالی و بی استفاده و ….  .  تمرکز اصلی ما در این آموزش برروی Transient ها می باشد.

در این آموزش توضیحات تکمیلی را در رابطه با Transient ها برای شما ارائه خواهیم داد و همچنین روش هایی را برای کاهش حجم دیتابیس در وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد.

Transient ها چه چیزی هستند و به چه دلیلی موجب افزایش حجم دیتابیس در وردپرس می شوند؟

Transient ها یک روش کاملا استاندارد برای کش کردن اطلاعات در دیتابیس وردپرس هستند.هر یک از Transient یک بازه زمانی و زمان انقضا دارند و پس از پایان یافتن زمان انتقضا دیگر قابل استفاده نیستند. خب حتما این سوال هم به ذهن شما خطور میکند که اگر Transient ها دارای زمان انقضا هستند پس مشکل چیست ؟  مشکل اینجاست که یک Transient بعد از به اتمام رسیدن زمان انقضای آن در صورتی از دیتابیس حذف خواهد شد که شما مجددا آنرا فراخوانی کنید . در این صورت است که شاهد یک دیتابیس با حجم بسیار بالا و در نتیجه دیتابیس کند خواهید بود.جدولی که تحت تاثیر Transient ها قرار می گرد جدول تنظیمات وردپرس است که بعد از گذشت مدتی احتمالا تعداد زیاد آنها شما را شگفت زده خواهد کرد.

با توجه به مواردی که گفته شد عقل حکم می کند که هر از چند گاهی این اطلاعات موقتی را از دیتابیس سایت خود حذف کنید و یک جان تازه ای به دیتابیس وردپرس سایت خود دهید.

در ادامه به شما دو روش را برای حذف Transient ها آموزش میدهیم که روش اول برای افراد حرفه ای میباشد که بلد هستند چه کاری را انجام دهند و در روش دوم هم برای افراد مبتدی دو افزونه را برای راحتی کار آن ها معرفی میکنیم.

حذف Transient ها به صورت مستقیم از طریق phpmyadmin

ابتدا ما به شما پیش از انجام هر کاری و پیش از ارائه کردن آموزش توصیه میکنیم که حتما از دیتابیس سایت خود بک آپ تهیه کنید و یا در صورت امکان از کل سایت خود فول بک آپ تهیه کنید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی امکان بازگشت سایت به حالت اولیه برایتان ممکن باشد.

پس از تهیه نسخه پشتیبان از دیتابیس وارد phpmyadmin شوید و اطمینان حاصل کنید که دیتابیس صحیح و مورد نظر خود را انتخاب کرده اید . سپس به تب SQL مراجعه کنید و  استیتمنت زیر را بر روی دیتابیس سایتتان اجرا کنید :

DELETE FROM `wp_options` WHERE `option_name` LIKE (‘%\_transient\_%’);

توجه کنید که در کوئری بالا عبارت wp_options را به نام صحیح این جدول در دیتابیس سایت خود تغییر دهید. یعنی در صورتی که در هنگام نصب وردپرس پیشوند جدول خود را تغییر داده اید بجای عبارت wp پیشوند مورد نظر خود را وارد کنید. در غیر این صورت با خطا مواجه خواهید شد.

حذف

Transient ها و بهینه سازی حجم دیتابیس از طریق افزونه برای افراد مبتدی

همیشه در سیستم مدیریت محتوای ودرپرس یک راهی هم وجود دارد که به افزونه ختم می شود و با استفاده از افزونه بسیاری از موارد به آسانی انجام می شود.

اگر روشی که در بالا برای شما ارائه دادیم قابل انجام نیست شما میتوانید با نصب و فعال سازی  Transient Cleaner از امکانات آن بهره مند شوید. این افزونه تنها کاری که برای شما انجام می دهد حذف  Transient ها از دیتابیس می باشد . اما در صورتی که به دنبال افزونه ای میگردید که نسبت به افزونه قبلی کامل تر باشد و علاوه بر حذف  Transient ها دیتابس شما را به صورت کامل بهینه کند افزونه WP CleanFix را توصیه میکنیم. استفاده از این افزونه آسان است ، اما به شما توصیه مکنیم که در هنگام کار با این افزونه حواس خود را به طور کامل جمع نمایید زیرا شما به افزونه می گویید که چه کاری را انجام دهد.  مثلا افزونه یک دسته بندی خالی را پیدا کرده و از شما سوال میکند که آیا این دسته بندی حذف شود و در صورت تایید شما دسته بندی مورد نظر حذف گردد . درصورتی که حواستان جمع نباشد امکان از دست دادن اطلاعات سایت وجود دارد.

نکته : قبل از انجام هر کاری نسخه پشتیبان تهیه نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعیه مهم در رابطه با انتقال وب سایت و تغییر شرایط بروزرسانی محصولات و پشتیبانی رد کردن