آموزش ساخت نقشه سایت در وردپرس

ساخت نقشه سایت یکی از مواردی است که تمامی افرادی که اقدام به راه اندازی وب سایت میکنند به فکر آن می افتند.

امروز قصد داریم در این قسمت از آموزش وردپرس افزونه ای برای ساخت نقشه سایت به شما معرفی کنیم.

افزونه ای برای ساخت نقشه سایت وردپرس

نقشه سایت چیست ؟

نقشه سایت XML در واقع یک فایل متنی حاوی تمامی آدرس های موجود در سایت شما است . همچنین نقشه سایت (سایت مپ) شما میتواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود.

وجود نقشه سایت ربات موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی میکند تا صفحات سایت شما را به صورت بهتر شناسایی کرده و همچنین از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی شما مطلع شود.

ساخت نقشه سایت وردپرس با افزونه

یکی از بهترین راه هایی که ما می توانیم نقشه چگونگی طبقه بندی سایت و ارتباط بین صفحات و دیگر بخش های سایت را مشاهده کنیم نقشه سایت می باشد . قبل از انجام هر کاری و قبل از اقدام به ساخت نقشه سایت بهتر می باشد که ابتدا انواع نقشه سایت را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم مطابق با نیاز خود نقشه سایت را ایجاد کنیم.

۱- نقشه سایت با استفاده از XML

از این نوع نقشه سایت برای موتور های جستجوگر استفاده می شود . در این نوع نقشه سایت از زبان نشانه گذاری XML استفاده می شود . موتورهای جستجوگر مانند گوگل با استفاده از این نوع نقشه سایت نرخ خزیدن را برای سایت شما اولویت بندی می کنند.

۲- نقشه سایت با استفاده از HTML

از این نوع نقشه سایت بازدیدکنندگان سایت استفاده می کنند. این نوع نقشه سایت می توانند یک لیست کامل از صفحات سایت را به آن ها ارائه دهد.

۳- نقشه سایت دیداری (visual sitemap)

این نوع نقشه را از روی نقشه دوم طراحی و پایه گذاری کرده اند و تنها تفاوتی که دارد این است که در یک درخت رابطه ها را نمایش می دهد. این جمله یعنی موارد فرزند یک والد را در یک درخت (tree-like) نمایش می دهد که این کار باعث می شود که یک کاربر راحت تر ارتباط بین بخش های مختلف سایت را درک کند.

افزونه وردپرس Slick Sitemap

افزونه وردپرس Slick Sitemap یک افزونه رایگان برای ساخت نقشه سایت در وردپرس می باشد که در مخزن وردپرس موجود است و می توانید به راحتی آن را دانلود و نصب نمایید. (در انتهای این آموزش لینک دانلود افزونه از مخزن ورپرس قرار داده می شود)

بعد از دانلود و نصب و فعال سازی افزونه به پیشخوان وردپرس رفته و از انتهای منو پیشخوان گزینه تنظیمات را انتخاب می کنیم . با انتخاب تنظیمات مشاهده می کنید که گزینه Slick Sitemap به تازگی و بعد از نصب این افزونه اضافه شده است که برای تنظیمات افزونه می باشد.

ساخت نقشه سایت

مرحله اول

به پیشخوان وردپرس بروید از منوی پیشخوان گزینه نمایش را انتخاب و وارد صفحه فهرست ها شوید . سپس دو فهرست جدید با نام های دلخواه خود بسازید . دقت کنید که در این  فهرست ها شما ارتباط بین صفحات را حفظ کنید. زیرا نقشه خروجی شما با استفاده از این صفحات ساخته می شوند.

مرحله دوم

به پیشخوان وردپرس باز گردید و از قسمت تنظیمات وارد صفحه تنظیمات افزونه Slick Sitemap  شوید .

مرحله سوم

در این مرحله برای دو فهرستی که با نام های دلخواه در مرحله اول ایجاد کردید تعداد ستون ها را انتخاب کنید.

مرحله چهارم

در این مرحله شما باید شرکت کد [slick-sitemap] را در صفحه ای که مایل هستید نقشه سایت شما نمایش داده شود قرار دهید تا نقشه سایت نمایش داده شود.

 

برای ساخت نقشه سایت در وردپرس افزونه های زیادی در مخزن وردپرس موجود می باشد که در روز های آینده نیز تعدادی از آن را آموزش خواهیم داد.

افزونه ای که در این آموزش معرفی شد را می توانید از لینک زیر دانلود نمایید .

برای دانلود افزونه کلیک کنید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعیه مهم در رابطه با انتقال وب سایت و تغییر شرایط بروزرسانی محصولات و پشتیبانی رد کردن